Sep 2, 2015

Clara eats MEAT!

I just did a price comparison for a good quality wet cat food and found that it would cost about $2.50 per day with commercial wet food versus about 80 cents per day homemade raw.  Just like eating a pre-made meal is more expensive for humans, and worse for our health, so it is with feeding our pets.  Of course if I was feeding a great Dane the cost would be much more, BUT I'm not feeding them prime rib and lobster, I'm feeding them cheap, human grade meats and organs.

No comments: